اسفند ۱۴, ۱۴۰۲
یک گربه سفید و طوسی با قلاده گردنی رنگی

راهنمای خرید قلاده و پلاک هویتی گربه

قلاده گربه‌ علاوه بر زیبایی می‌تواند کارایی‌های دیگری هم داشته باشد. شما می‌توانید نام و شماره تلفن خود را روی قلاده درج کنید تا در صورت فرار کردن یا گم شدن گربه، یابنده بتواند از طریق اطلاعات مندرج روی قلاده با شما تماس بگیرد. در ضمن برخی از قلاده‌ها ضد‌کک هستند که در موارد بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

با این وجود هنگام استفاده از قلاده گربه باید به نکاتی توجه داشت. مثلا اینکه قلاده نه بسیار تنگ باشد که به گردن حیوان آسیب برساند و نه گشاد باشد. زیرا دیده شده که فک پایینی گربه در حین لیس زدن خود، زیر قلاده گیر می‌کند. این موضوع می‌تواند بسیار خطرناک باشد. فاصله مطلوب قلاده باید طوری باشد که یک انگشت جای بازی داشته باشد. ضمنا شما می‌توانید از قلاده‌های کش‌دار نیز استفاده نمایید. ضمنا در نظر داشته باشید استفاده دائمی از قلاده ممکن است باعث ریزش موی گردن حیوان شود.

برای دریافت اطلاعات کامل و راهنمای جامع در خصوص خرید قلاده و پلاک هویتی برای حیوان خانگی خود، با این مقاله از مجله پت خرید همراه باشید.

چرا داشتن پلاک هویتی برای گربه ضروری است؟

خیلی‌ها فکر می‌کنند پلاک هویتی شناسایی گربه فقط یک وسیله ترئینی است. اما کارایی این وسیله، بسیار فراتر از تزئین و زیبایی است. پلاک هویتی می‌تواند جان حیوان خانگی شما را نجات دهد. کم نیستند حیوانات بازیگوشی که در یک چشم به هم زدن، از دست صاحبشان یا از خانه فرار می‌کنند و گم می‌شوند. احتمالا میدانید که روی پلاک هویتی معمولا اسم حیوان و شماره تماس صاحبش حک می‌شود. اگر این پلاک به قلاده حیوان گم شده متصل باشد، شخصی که گربه شما را پیدا می‌کند، می‌تواند به راحتی با صاحب حیوان تماس بگیرد. پلاک‌های هویتی گربه در طرح‌ها و سایزهای مختلف از جنس استیل ضد خش ساخته می‌شود. این استیل زنگ نمی‌زند و خراب هم نمی‌شود. علاوه بر آن با برش و حک عمیق لیزری، کشخصات به صورت ثابت و برای همیشه روی پلاک هویتی باقی‌می‌ماند.

پلاک هویتی در دست یک فرد

پلاک هویتی گربه فقط یک وسیله ترئینی نیست. پلاک هویتی می‌تواند جان حیوان خانگی شما را نجات دهد.

به گربه خود آموزش دهید که با قلاده راحت باشد

پیاده روی با گربه مانند پیاده روی با سگ نیست. شما می‌توانید به سگ آموزش ‌دهید که بدون اینکه شما را از پا درآورد، به جایی که شما می‌روید بیاید. اما راه رفتن با گربه در واقع همراهی با گربه در حین پرسه زدن است. ابتدا این کار را در خانه امتحان کنید تا گربه شما به داشتن افسار عادت کند. وقتی به نظر رسید که او هم پیاده روی با قلاده را دوست دارد، او را بیرون از خانه ببرید.

با توجه به اینکه یک گربه وحشت زده می‌تواند به شخصی که افسارش را در دست دارد، آسیب وارد کند، باید مطمئن شوید در مکانی که برای پیاده روی انتخاب می‌کنید سگ وجود ندارد. اگر این احتمال وجود دارد که گربه شما در حین پیاده روی با گربه دیگری تماس پیدا کند، لازم است گربه خود را واکسینه کنید. با دامپزشک خود در مورد نحوه محافظت از گربه خود در برابر بیماری های قابل انتقال از گربه‌های دیگر صحبت کنید.

گربه با قلاده کتفی

بعد از آموزش حیوان، اگر به نظر رسید که او هم پیاده روی با قلاده را دوست دارد، با او بیرون از خانه بروید.

آشنایی با انواع قلاده گربه

قلاده‌ها تنوع ظاهری زیادی دارند. اما به طور کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  1. قلاده گردنی
  2. قلاده کتفی، بدنی یا کمری

البته انواع دیگری مثل قلاده ضد‌کک، قلاده شبتاب و قلاده پلاک‌دار هم وجود دارد. اما آنها هم جزء قلاده‌های گردنی به حساب می‌آیند.

در مورد گربه، بیشتر بخوانید: هرآنچه باید دربارۀ واکسیناسیون گربه بدانید

قلاده گردنی گربه، رایج‌ترین و متنوع‌ترین نوع قلاده

قلاده گردنی، رایج‌ترین نوع قلاده برای گربه است. در ضمن به خاطر تنوع ظاهری فوق‌العاده زیادی که دارد برای هر سلیقه‌ای مناسب است. برخلاف قلاده سگ که باید جنس خیلی محکم و بادوامی داشته باشد، قلاده گربه معمولا از جنس‌های سبک و ظریف مثل پلاستیک، نایلون، پارچه‌ای و گاهی هم زنجیرهای نازک و تزیینی عرضه می‌گردند و بیشتر روی تنوع ظاهری و زیبایی آن تاکید می‌شود.

با وجود تنوع بالای قلاده گردنی، شما می‌توانید به سلیقه خود و همینطور ظاهر گربه مثلا کوتاهی یا بلندی موی گربه، زیباترین قلاده را برای او انتخاب کنید.

بیشتر بدانید: آوردن گربه جدید به خانه؛ آیا می توانم یک گربه دیگر به خانه بیاورم؟

گربه سفید با چشمهای آبی و قلاده زرد به گردن

قلاده گردنی معمولا از جنس‌های سبک و ظریف مثل پلاستیک و نایلون عرضه می‌گردد و بیشتر روی تنوع ظاهری و زیبایی آن تاکید می‌شود.

قلاده بدنی یا کتفی، برای گربه‌های اهل گردش و پیاده‌روی

شاید برای شما عجیب باشد. اما بعضی گربه‌ها هم مثل سگ‌ها دوست دارند بیرون بروند و پیاده روی کنند. البته هر گربه‌ای این عادت را ندارد و اکثر گربه‌ها، فضای امن و راحت خانه را به هر جای دیگه‌ای ترجیح می‌دهند. اما اگه شما هم گربه‌ای دارید که اهل گردش و پیاده روی است، لازم است برایش قلاده بدنی یا کتفی خریداری کنید.

گربه‌ها گردن فوق العاده ظریف و نازکی دارند. بنابراین به هیچ وجه نمی‌توان گربه را با قلاده گردنی، بیرون برد. از طرفی بیرون بردن این حیوان بدون قلاده هم اصلا توصیه نمی‌شود. چون گربه‌ها غیرقابل پیش‌بینی هستند و محیط بیرون هم پر از موضوعات جدید برای گربه است. حتی اگه گربه خود را در بغل گرفته باشید و او خیلی آرام باشد. باز هم ممکن است که سر و صدای ناگهانی مثل بوق ماشین، موتور و غیره او را بترساند و از بغل شما فرار کند.

از آنجاییکه قلاده بدنی دارای چند بند است که دور بدن گربه محکم بسته می‌شوند، شما با در دست داشتن بند قلاده می‌توانید با خیال راحت حیوان خانگی خود را به پیاده روی ببرید. البته قبل از اینکه گربه را با قلاده کتفی یا بدنی بیرون ببرید، حتما در داخل خانه، قلاده را چند بار به او ببندید تا به آن عادت کند و شما هم کنترل بهتری روی رفتارهای گربه پیدا کنید. شما باید تنها وقتی گربه را با قلاده بدنی یا کتفی بیرون ببرید که هم شما و هم گربه‌تان کاملا به قلاده و طرز کارش عادت کرده باشید.

قلاده بدنی

گربه‌ها گردن فوق العاده ظریفی دارند. به هیچ وجه نباید این حیوان را با قلاده گردنی، بیرون برد.

نکات مهم در مورد انتخاب سایز قلاده

قلاده نباید بیش از حد تنگ یا گشاد باشد. اکثر قلاده‌ها را می‌توانید با جابجا کردن سگک روی آن، تنگ یا گشاد کنید.

زمانی که قلاده را سفت می‌کنید، باید به اندازه ۱ تا ۲ انگشت فاصله بین قلاده و گردن گربه وجود داشته باشد. در غیراینصورت قلاده خیلی تنگ می‌شود و گربه با قلاده احساس ناراحتی می‌کند. در نتیجه به طور کلی از قلاده بستن بدش خواهد آمد و برای بستن قلاده با شما همکاری نخواهد کرد.

به خاطر داشته باشید که بچه گربه‌ها به سرعت رشد می‌کنند. پس اگر همیشه به گردن گربه خود قلاده می‌بندید، باید هر چند وقت یکبار، مثلا ماهی یکبار، اندازه‌ قلاده را چک کنید. در شرایطی که قلاده برای حیوان خانگی شما تنگ شده باشد، باید کمی آن را گشاد کنید.

بیشتر بخوانید: مشکلات معمول موی گربه ؛ چرا موهای گربه می ریزد؟

طرز بستن قلاده گربه

دفعه اولی که می‌خواهید گربه را با قلاده آشنا کنید، خیلی باید در این مورد احتیاط کنید. به هیچ وجه سعی نکنید به زور گربه را بگیرید و به گردن او قلاده ببندید. چون این کار تنها باعث ترس حیوان می‌شود و او دیگر اجازه نمی‌دهد که برایش قلاده ببندید.

  • وقتی گربه آرام است به او نزدیک شوید و کمی نوازشش کنید.
  • بعد قلاده را به او نشان دهید و بگذارید کاملا بویش کند. برای بررسی‌ قلاده هم به گربه زمان کافی بدهید.
  • سپس خیلی آهسته، قلاده را جلوی گردن حیوان خود ببرید.
  • اگه گربه ترسید و فرار کرد، کار را در همین مرحله متوقف کنید. در زمان دیگری و در شرایطی که گربه آرام‌تر بود، دوباره آن را امتحان کنید.
  • برای آرام کردن گربه، می‌توانید از تشویقی هم استفاده کنید.
  • اگر دیدید گربه همچنان آروم است، قلاده را ببندید و اندازه آن را متناسب با اندازه گردن گربه تنگ یا گشاد کنید.

چون گربه به قلاده عادت ندارد، ممکن است سعی کند که قلاده را از گردنش در بیاورد یا مدام گردنش را بخاراند. اگر قلاده برای حیوان خانگی شما خیلی تنگ و آزار دهنده نیست، تمامی این رفتارها عادی است و جای نگرانی ندارد.

بعضی گربه‌ها شخصیت آرام‌تری دارند و خیلی سریع به قلاده عادت می‌کنند. اما بعضی دیگر به این راحتی‌ها زیر بار قلاده نمی‌روند. به همین دلیل لازم است که گربه خود را از سنین پایین به قلاده عادت دهید.

بیشتر بخوانید: تغذیه گربه با غذای خام ؛ آیا گربه ها می توانند رژیم غذای خام داشته باشند؟

سخن پایانی

علی‌رغم تصور عموم، قلاده و پلاک هویتی گربه، یک وسیله لاکچری و زینتی نیست و کاربردهای مهم‌تری دارد. اکثر گربه‌هایی که بعد از فرار از خانه پیدا می‌شوند، توسط همین پلاک هویتی نجات پیدا می‌یابند. به این صورت که فرد یابنده گربه، با صاحب گربه تماس می‌گیرد و گربه را به صاحبش بر می‌گرداند.

جنس قلاده گربه لازم نیست محکم و با دوام باشد. برای راحتی گربه خود می‌توانید از یک جنس نرم و راحت استفاده کنید. برای عادت دادن گربه هم به قلاده، لازم نیست به زور متوسل شوید یا او را مجبور کنید. چون ممکن است برای همیشه او را از قلاده، بیزار کنید.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در بخش کامنتها با ما و خوانندگان ما به اشتراک بگذارید.

 

منبع: vetstreet

پت خرید را دنبال کنید :‌
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

سحر یکی از نویسنده های فعال مجله پت خرید است که مطالعات زیادی در زمینه حیوان های خانگی و مخصوصا سگ و گربه داشته و تجربیاتش در این زمینه را با ما به اشتراک می گذارد. سحر به زبان انگلیسی علاقه مند است و با مطالعه مطالب به روز در مورد حیوان های خانگی، بهترین مطالب را گلچین کرده و ترجمه می کند

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x