اردیبهشت ۳۱, ۱۴۰۳

راهنمای خرید قلاده مناسب سگ و هر آنچه در موردش باید بدانید

انتخاب قلاده مناسب برای سگ

قوانین خیلی از شهرها قلاده داشتن سگ‌ها را واجب می‌داند. این قوانین به نفع سگ، صاحبان و افراد دیگر است. این قوانین امنیت سگتان و افراد دیگر با سگ‌هایشان را تضمین می‌کند. به هر حال قلاده زدن به سگ شما و سگتان را محصور و محدود نمی‌کند. با انتخاب یک قلاده مناسب برای سگ خود می توانید آزادی عمل بیشتری داشته باشید. در این مطلب از مجله پت خرید به معرفی قلاده های مختلف که به شما کمک می کند گردش بهتری با سگ خود داشته باشید خواهیم پرداخت.

اگه تا به حال برای خرید قلاده به پت شاپ حضوری یا آنلاین مراجعه کرده باشید حتما با تنوع بسیار بالای محصولات روبرو شدید. امروزه قلاده سگ در صدها رنگ و جنس و طرح و اندازه وجود دارد و واقعا آدم را برای انتخاب بهترین محصول سردرگم و گیج می‌کند. ولی تفاوت این قلاده ها با هم چیست و کدام نوع قلاده برای سگ من مناسب تر است؟

در این مطلب تصمیم گرفتیم در مورد انتخاب و خرید یکی از مهمترین لوازم سگ یعنی قلاده صحبت کنیم ابتدا روش تعیین سایز قلاده سگ را خواهیم گفت. بعد در مورد انواع قلاده و بند قلاده و مزایا و معایب هرکدام توضیح می‌دهیم و برای راحتی بیشتر شما، لینک خریدشان در اختیارتان قرار خواهد گرفت

اگر سوال یا نظری دارید نیز می توانید در بخش نظرات با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

چرا استفاده از قلاده و بند قلاده سگ لازم است؟

شاید استفاده از قلاده در حیواناتی مثل گربه بیشتر جنبه ظاهری و زیبایی داشته باشد اما در مورد سگ اصلا اینطور نیست!

یکی از مهم‌ترین کاربردهای قلاده در زمینه آموزش و تربیت سگ است. در واقع، خیلی از قلاده‌ها اساسا برای آموزش طراحی شدند و ابزار آموزشی حساب می‌شوند. از زمانی که یک توله سگ بامزه وارد خانه می‎‌شود با کمک قلاده می‌توانید آموزش‌های اولیه و لازم را یادش بدهید و تربیتش کنید.

اهمیت دیگر قلاده برای حفظ امنیت خود سگ اس. سگ‌ها موجوداتی بازیگوش و کنجکاو هستند و قرارگرفتن در فضای بیرون از خانه آنها را هیجانزده می‌کند. با استفاده از قلاده و بندقلاده می‌توانید به راحتی فعالیتش را کنترل کنید و از فرار کردن و مشکلاتی ازاین دست پیشگیری کنید.

از طرفی با نصب پلاک به قلاده که رویش اسم سگ، آدرس و شماره تلفن خودتان را نوشتید می‌توانید در صورت گم شدن سگ امیدوار باشید که یابنده با شما تماس گرفته و سگ عزیزتان را به شما برگرداند.

آموزش سگ برای نحوه حرکت با قلاده

قلاده‌های مختلفی در بازار یافت می‌شود که به سگ شما اجازه می‌دهد در کنار شما باشد. وقتی سگ شما نحوهٔ حرکت کردن با قلاده را آموخت می‌توانید از انواع مختلف قلاده استفاده کنید. خیلی مهم است که به سگ خود نحوهٔ حرکت با قلاده را بی آموزید. این به معنی این است که سگ در کنار پای شما راه رود و قلاده را نکشد. بعد از این مرحله، نوبت به انتخاب قلاده مناسب با محیط فرا می رسد.

اندازه گرفتن گردن سگ با متر

برای خرید قلاده مناسب برای سگ ابتدا باید اندازه گیری مناسب از گردن او انجام دهید

چطور سایز قلاده سگ را اندازه‌گیری کنم؟

قبل از اینکه بخواهید قلاده بخرید اول باید سایز مناسب سک را به دست بیارید. برای اینکار از یک متر خیاطی استفاده کنید و دور گردن سگ دقیقا جایی که قلاده قرار می‌گیرد را اندازه بگیرید. البته طوری اندازه بگیرید که به اندازه دو انگشت بین متر و گردن سگتان فاصله باشد. این عدد را یادداشت کنید و براساس جدول زیر سایز قلاده مناسب سگ را متوجه شوید:

سایز قلاده اندازه دور قلاده cm نژادهایی مثل
XS ۳۰-۱۵ بیچون، شیوهواهوا، پودل عروسکی
S ۳۸-۲۲ بیگل، داشهوند، پودل، اشنایزر
M ۴۵-۳۰ کورگی، کوکر اسپانیل، دالماتیان، پوگ
L ۵۳-۳۸ باست، باکسر، بولداگ، دوبرمن، رتریور، ژرمن شپرد، لابرادور
XL ۶۰-۴۵ ژرمن شپرد، گلدن رتریور، لابرادور، روتوایلر، باکسر، آکیتا
XXL ۷۰-۵۳ گریت دین، نیوفاندلند، سنت برنارد

جدول انتخاب سایز قلاده مخصوص سگ ها

انواع قلاده سگ و ویژگی‌های آن‌ها

به طور کلی قلاده ها به دو دسته قلاده کتفی و گردنی تقسیم می‌شود که هر کدام کارایی مخصوص به خود را دارد.

قلاده کتفی از قلاده های ایمن برای سگ‌ها

قلاده کتفی (harness) به نام قلاده کمری یا بدنی یا قلاده لباسی سگ هم شناخته شده و شبیه به جلیقه یا لباس است و دور بدن سگ‌ها بسته می‌شود. سگ‌ها با این نوع قلاده احساس راحتی و آزادی بیشتری می‌کنند، اما دقیقا به همین دلیل آموزش و تربیت سگ با قلاده کتفی سخت تر است.

این قلاده طوری طراحی شده که با کشش زیاد سگ اذیت نشود و با ۵ سانتیمتر عرض مقاومت و استحکام خوبی دارد.

مزایای قلاده کتفی

 • سگ احساس راحتی بیشتری دارد.
 • برای سگ های کوچک و به عنوان قلاده سگ پاکوتاه بسیار مناسب است.
 • فشاری به گردن و چشم سگ نمی‌آورد.

معایب قلاده کتفی

 • برای آموزش سگ مناسب نیست و توصیه نمی‌شود.
 • سگ آموزش ندیده حس آزادی بیشتری کرده و ممکن است به کشیدن قلاده تشویق شود
 • قیمت بالاتری نسبت به قلاده گردنی دارد.

حتما برایتان جالب خواهد بود بدانید: چگونه برای سگ اسباب بازی درست انتخاب کنیم

سگ با قلاده کتفی در طبیعت

قلاده های کتفی از ایمن ترین قلاده ها برای سگ است

قلاده گردنی یا بهترین قلاده برای سگ

قلاده گردنی (Collar) متداول‌ترین و شاید بهترین قلاده برای اکثر نژادهای سگ است. این قلاده یک نوار باریک از جنس چرم، فلز، پلاستیک، پارچه و … است که دور گردن سگ بسته شده و با یک بند قلاده می‎شود سگ را کنترل کرد.

فواید قلاده گردنی

 • کنترل سگ با این قلاده بسیار راحت تر است
 • برای آموزش راه رفتن به توله سگ‌ها مناسب‌ است.
 • پوشیدن و درآوردنش آسان است.
 • قیمت مناسبی دارد.

معایب قلاده گردنی

 • احتمال آسیب به گردن سگ وجود دارد.
 • برای سگ‌هایی که خوب تربیت نشدن و عادت به کشیدن قلاده دارند خطرناک است.
 • برای سگ‌هایی که مشکلات تنفسی دارند اصلا گزینه خوبی نیست!
 • کشیدن بیش از حد قلادده به چشمهای سگ آسیب می زند.
 • قلاده گردنی تنوع زیادی از نظر ظاهر و جنس دارد

شاید برایتان جالب باشد بدانید: معرفی ۱۰ نژاد برتر سگ آپارتمانی سازگار با محیط کوچک

انواع قلاده گردنی سگ و کاربردهای آن

 • قلاده آموزشی سگ یا خفتی: قلاده آموزشی سگ یا قلاده تعلیمی برای آموزش و تربیت سگ به کاربرد دارد. خیلی از مربیان سگ برای آموزش سگ‌های لجباز که مدام قلاده را می‌کشند از این قلاده دستوری استفاده می‌کنند. زیرا قلاده با کشیدن تنگ‌تر شده و حس بد خفگی به سگ دست می‌دهد و به این ترتیب می فهمد هربار قلاده را بکشد با این تاییدیه منفی روبرو می‎شود و دست از این کار برمی‌دارد.
 • قلاده ضد پارس سگ: این نوع قلاده برای رفع عادت پارس کردن سگ‌ها استفاده می‌شود و در واقع نوعی قلاده تربیتی سگ است. این قلاده که با اسامی مختلفی مثل قلاده الکترونیکی، قلاده سگ برقی و حتی قلاده ضد واق واق شناخته می شود. وقتی سگ شروع به پارس کردن می‌کند این دستگاه ارتعاش گلوی سگ را تشخیص داده و شوک الکتریکی خفیفی به سگ وارد می‌کند. این شوک برای سگ خوشایند نیست و کم کم پارس کردن را ترک می‌کند.
 • قلاده زنجیری سگ: این قلاده بهترین انتخاب برای قلاده سگ نگهبان و گله است. این نوع قلاده کاملا از حلقه‌های فلزی تشکیل شده و برخی مربیان سگ از آن به عنوان قلاده آموزشی برای سگ‌های بزرگ مثل ژرمن، هاسکی، سگ پیت بول (Pitbull)، روتوایلر و قلاده نگهبان…استفاده می‌کنند.
 • قلاده چرمی سگ: انتخابی شیک برای قلاده سگ هاسکی، ژرمن، روتوایلر است. قلاده چرمی سگ ظاهر بسیار شیک و دوام نسبتا بالایی دارد و یکی از محبوب‌ترین انواع قلاده برای سگ محسوب می‌شود. این قلاده به ویژه به عنوان قلاده سگ ژرمن شپرد یا قلاده سگ هاسکی خیلی مناسب است و ظاهر باوقار و با ابهتی به سگ می‌دهد.
 • قلاده شبرنگ سگ: قلاده‌هایی که به اسم شبرنگ معروف هستند انواع مختلفی از قلاده‌های گردنی یا کتفی در جنس‌های مختلف‌اند که روی آنها نوارهایی وجود دارد که نور را منعکس می‌کند. البته برخی مدل‌‎های جدید هم وجود دارد که از لامپ‌های LED داخل قلاده استفاده شده و سگ در شب به معنای واقعی کلمه می‌درخشد! قلاده‌های شبرنگ برای بیرون بردن سگ در تاریکی شب یا صبح خیلی زود بسیار مناسب است و باعث می‌شود رهگذران و حتی ماشین‌ها از فاصله دور هم سگ را ببینند.
 • قلاده‌های‌ نایلونی: قلاده‌های نایلونی رایج‌ترین انواع قلاده هستند و اکثر قلاده‌های موجود در فروشگاه‌ها از همین جنس است. این نوع قلاده‌ها در تنوعی بالای رنگ، طرح، اندازه و کیفیت و در دو نوع گردنی و کتفی وجود دارد. این قلاده‌ها برای استفاده در داخل خانه یا پیاده‌روی مناسب‌اند و به راحتی پلاک یا تگ هویتی سگ به آن وصل می‌شود.
سگ با قلاده قرمز

قلاده های گردنی از محبوب ترین قلاده ها برای سگ هستند

همچنین بخوانید: راهنمای انتخاب و خرید جای خواب سگ

نکات مهم در مورد انتخاب قلاده مناسب برای توله سگ

خرید قلاده برای توله ‌سگ کمی متفاوت است. توله‌ها به سرعت در حال رشد هستند و لازم است موارد زیادی را در نظر بگیرید. موقع خرید قلاده توله سگ به نکات زیر توجه کنید:

قلاده‌ای بخرید که فضای کافی برای رشد توله داشته باشد و سایزش قابل تغییر باشد. توله‌ها به ویژه در چند ماه اول زندگی با سرعتی باورنکردنی رشد می کنند و سایز عوض می‌کنند. با این حال، از خرید قلاده خیلی بزرگ و گشاد برای توله سگ هم خودداری کنید. زیرا قلاده خیلی گشاد مشکلات زیادی را به دنبال دارد. توله می‌تواند به راحتی قلاده را از گردنش در آورده یا آن را بجود. همچنین آموزش و تربیت توله با یه قلاده شل و ول عملا غیرممکن خواهد بود!

 

انتخاب بهترین بند قلاده

حالا که در مورد قلاده صحبت کردیم نوبت به انتخاب بند قلاده می‌رسد. بند قلاده هم به اندازه خودِ قلاده متنوع و مختلف است. اما توجه داشته باشید که بند قلاده حتما باید با نوع قلاده متناسب و هماهنگ باشد. مثلا برای یک قلاده زنجیری نمی‎توانید قلاده ظریف و نایلونی بخرید بلکه به بند قلاده زنجیری نیاز دارید!

اکثر قلاده‌ها همراه با بند مناسب آن فروخته می‌شوند تا خرید برای صاحبان سگ راحت‌تر باشد. اندازه و طول بند قلاده هم فاکتور مهمی است که باید به آن توجه کنید. طول بند به جثه سگ، سبک زندگی شما، سبک زندگی سک، میزان فعالیت و جنب وجوش سگ و… بستگی دارد.

به طور کلی طول استاندارد برای بند قلاده حدود ۲ متر است. البته این روزها مدل‌های متنوعی از بند قلاده وجود دارد. مثل بند قلاده جمع شو که با فشار دکمه، قفل باز شده و می‌توانید نسبت به موقعیت طول بند را بلندتر یا کوتاهتر کنید.

شاید برایتان جالب باشد بدانید: سگ ها چگونه راه خانه را پیدا می کنند؟

سگ با بند قلاده در طبیعت

بهتر است بند قلاده مناسب با قلاده سگ تهیه کنید

انتخاب قلاده با توجه به کاربری و محیط

 

قلاده با بندهای کوتاه

اگر شما در شهری شلوغ زندگی می‌کنید بهتر است از قلاده با بندهای کوتاه استفاده کنید. با این نوع قلاده‌ها در خیابان‌های شلوغ سگ شما در کنارتان حرکت می‌کند. با این قلاده‌ها کنترل شما بر سگتان بیشتر است و از خیابان‌های شلوغ راحت‌تر عبور می‌کنید. دیگر لازم به نگرانی برای گره خوردن بند آن به اجسام اطراف و پیچیدن بند به دور دست خود نیستید. انتخاب قلاده های بند کوتاه برای این مناسب است که کنترل بیشتری روی رفتار سگ خود داشته باشید.

قلاده های کمری مخصوص سگ

نوع دیگری از قلاده‌ها به دور کمر بسته می‌شوند و برای این مناسب هستند که شما به دو دست خود نیاز داشته باشبد. مثلاً اگر بخواهید کالسکهٔ کودک خود را حرکت دهید به‌راحتی می‌توانید سگ خود را کنترل کنید و هر دو دست شما برای حرکت دادن کالسکه آزاد است.
در این نوع قلاده ها، بند قلاده به دور کمر بسته می شود و شما می توانید از دستان خود استفاده کنید.

قلاده های متری و بلند

قلاده‌های متری نوع دیگری از قلاده های مناسب هستند که بهتر است از آن‌ها در پارک و مکان‌های امن استفاده شود. این نوع قلاده‌ها با طول‌های مختلف یافت می‌شوند و به سگ شما آزادی بیشتری می‌دهند. البته یادتان باشد انتخاب و استفاده از این نوع قلاده ها در شهر و مکان‌های شلوغ خطرناک است. چون ممکن است سگ از شما دور شود و با خطرات ناگهانی مواجه شود.

شخصی چند سگ را با قلاده به گردش برده

هر سگی نیاز به قلاده مخصوص به خود دارد

قلاده های شب نما

نوع دیگر قلاده  مناسب برای سگ برای پیاده‌روی‌های شبانه است. اگر شما شب‌ها به گردش با سگ‌ها می‌روید بهتر است این نوع قلاده‌ها را انتخاب کنید. این قلاده‌ها طوری ساخته‌شده‌اند که نور را بازتاب می‌کنند و دیگران شما و سگتان را در شب راحت‌تر می‌بینند. حتی در بعضی از آن‌ها چراغ‌های کوچکی کار گذاشته شده است که زیبایی خاصی به قلاده می بخشد.

قلاده سگ مخصوص دوچرخه سواری

اگر شما دوچرخه‌سواری دوست دارید می‌توانید از قلاده‌های مناسب دوچرخه‌سواری استفاده کنید که به دوچرخه وصل می‌شوند. این نوع قلاده‌ها طوری ساخته شدند که لابه‌لای چرخ‌های دوچرخه گیر نکنند. با استفاده از این قلاده‌ها شما دو دست خود را فرمان دوچرخه دارید، لازم به نگرانی برای کنترل سگ خود نیستید و می‌توانید با بهترین دوست خود از دوچرخه‌سواری لذت ببرید.

برایتان جالب خواهد بود بدانید: بهترین شامپو برای سگ چیست؟ راهنمای انتخاب شامپوی مناسب سگ

همچنین بخوانید: راهنمای خرید بهترین باکس برای سگ و لوازم جانبی آن

سخن پایانی:

با وجود این تعداد قلاده متنوع در بازار شما و سگتان محصور نیستید و می‌توانید بهترین دوست خود را خیلی جاها با خود ببرید. انتخاب و خرید قلاده مناسب، به محیطی که می خواهید سگ خود را به گردش ببرید بستگی زیادی دارد. ابتدا تصمیم بگیرید چه محیطی برای گردش شما مناسب است سپس قلاده مناسب برای سگ خود را انتخاب و خریداری کنید. پت خرید با ارائه انواع قلاده های مخصوص سگ و لوازم جانبی آن، همراه همیشگی شماست.

 

پت خرید را دنبال کنید :‌
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x