خرداد ۲۸, ۱۴۰۳
سگ پیر در حال سرفه کردن

۶ علت سرفه کردن سگ و روش درمان آن

سرفه کردن سگ دلایل متعددی دارد. اکثر اوقات این موضوع جای نگرانی ندارد. حتما برای خود شما هم پیش آمده که بعد از پیاده روی در یک مسیر غبارآلود، دچار سرفه شوید. سگ شما هم همین شرایط را خواهد داشت! اگر سگ شما سن زیادی دارد یا مدام سرفه می کند، این مقاله از مجله پت خرید به شما کمک می کند دلایل سرفه کردن سگ خود را متوجه شوید و در صورت نیاز به درمان او کمک کنید. پس با ما همراه باشید.

  1. سرفه کردن سگ ناشی از آلرژی

برخی از سگ‌ها دچار آلرژی فصلی می شوند که آنها را به سرفه می اندازد. این عارضه با مصرف داروهای ضد آلرژی و طی حدود سه الی چهار هفته برطرف می شود. آنها تب نمی کنند و کم اشتها هم نمی شوند. ممکن است سگ در طول روز گاهی سرفه کرده و سپس آرام شوند. هنگام سرفه کردن آلرژیک، مقداری مخاط یا مایع شفاف از دهان این حیوانات بیرون می ریزد.

برخی از سگ ها که آلرژی دارند نیز عطسه معکوس می کنند. یعنی به جای اینکه مثل یک عطسه معمولی، هوا به بیرون پرتاب شود، هوا خیلی سریع به داخل بدن می رود. در ابتدا ممکن است به نظر برسد که حیوان خانگی شما در حال خفگی است یا دچار حمله آسم شده است.

اگر حیوان خانگی شما در طول روز یا در ساعات مشخصی از روز یا بعد از انجام برخی فعالیت ها به طور مداوم سرفه می کند، باید علت آن را بررسی کنید. این عارضه در یک سگ پیر می تواند نشانه وجود مشکل اساسی در سلامتی اش باشد. مثلا ممکن است دلیل این عارضه وجود مشکلات در ریه ها یا قلب باشد. علاوه بر این وجود عفونت هم ممکن است باعث ایجاد سرفه های شدید در سگ شود.

  1. سرفه های آنفلوانزای سگی

اکثر سگ ها با ورود به سنین پیری، به میزانی از مصونیت در برابر سرفه های عفونی می رسند. در سال ۲۰۰۴ ویروس آنفلوانزای سگی H3N8 در ایالات متحده پدیدار شد. اکثر سگ ها به این ویروس حساس بودند. همانطور که معمولاً در مورد عفونتهای تنفسی دیده می شود، حیواناتی که بیرون از خانه بودند و در اجتماعات با همنوعان خود قرار داشتند، بیشتر در معرض خطر قرار می گرفتند و بیمار می شدند. به طور مثال در کلاس های آموزشی اگر یک سگ بیمار بود، می توانست بقیه همکلاسی های خود را هم مبتلا کند. هنگامی که سگ بیمار مبتلا به آنفلوانزا سرفه یا عطسه می کرد، هر سگی که در معرض قطرات دفع شده او قرار می گرفت هم می توانست به طور بالقوه بیمار شود.

امروزه واکسنی برای آنفلوانزای H3N8 وجود دارد و اکثر حیوانات در برابر آن مصون شده اند، بنابراین در برابر این بیماری مقاوم هستند. در بهار ۲۰۱۵ ، نوع جدیدی از آنفلوانزای سگی در شیکاگو ظاهر شد. این آنفلوانزا ناشی از ویروس H3N2 از قاره آسیا بود. ناگهان این حیوانات به طور بالقوه در معرض پاتوژن جدید دیگری قرار گرفتند. اما خوشبختانه اکثر این حیوانات در برابر این بیماری به خوبی مقاومت کردند. به نظر می رسد حتی حیوانات پیر هم تا زمانی که سالم باشند، می توانند با این بیماری مقابله کنند.

حتما بخوانید: نگهداری سگ در هوای سرد؛ نکاتی برای مراقبت از سگ در زمستان

  1. سرفه سگ به دلیل ابتلا به کرم قلب

یک دلیل عفونی سرفه که می تواند هر سگی را درگیر کند، عفونت کرم قلب است. این حیوانات از طریق نیش پشه آلوده، کرم قلب پیدا می کنند. این بیماری از یک حیوان به حیوان دیگر منتقل می شود اما فقط به واسطه نیش پشه انتقال می یابد. لاروهای کرم قلب به نام میکروفیلاریا، در جریان خون حیوان خانگی شما زندگی می کنند. اما کرم ها به ریه ها و قلب سگ می روند. اگر کرم قلب درمان نشود، می تواند حیوان خانگی شما را بکشد. سگ هایی که کرم قلب دارند لاغر می شوند و اغلب سرفه می کنند و تحمل ورزش و فعالیت بدنی در آنها کاهش می یابد.

کرم قلب با آزمایش خون تشخیص داده می شود. این مشکل قطعاً مشکلی است که می توان از آن پیشگیری کرد. در بازار، داروهایی عالی برای پیشگیری از ابتلا به کرم قلب سگ یافت می شود. کرم قلب تا حدودی یک بیماری منطقه ای و فصلی است، زیرا به یک حامل پشه نیاز دارد. دامپزشک حیوان شما می تواند شما را با برنامه های مراقبتی مناسب برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری، آشنا کند.

سگ پیر مشکی در حال سرفه شدید

یک دلیل عفونی سرفه که می تواند هر سگی را درگیر کند، عفونت کرم قلب است.

  1. سرفه کردن سگ به دلیل افتادگی نای

بعضی از سگ ها پس از نوشیدن آب سرفه می کنند. این ممکن است به دلیل افتادگی نای باشد. وضعیتی که غضروف نای ضعیف می شود و ساختار سفت و سختی که برای انتقال اکسیژن به سمت پایین ریه ها لازم است را از دست می دهد. افتادگی نای بیشتر در نژادهای کوچک سگ دیده می شود و ممکن است از ابتدای زندگی حیوان وجود داشته باشد و با گذشت زمان و مسن شدن حیوان به تدریج بدتر شود. گزینه های پزشکی و جراحی برای درمان این عارضه در دسترس هستند. بخشی از مراقبت از این بیماری استفاده از لوله های حلقی برای جلوگیری از بیشتر شدن افتادگی نای است.

بهتر است بدانید:آیا سگ ها به جای خواب خود آلرژی دارند؟

  1. سرفه های ناشی از ذات الریه

عفونت های باکتریایی و قارچی می توانند سگ را در هر سنی مورد حمله قرار دهند که این حملات، منجر به ذات الریه و سرفه های شدید می شوند. حیواناتی که به هر علت زمینه ای دچار ذات الریه می شوند، تب می کنند. به طور کلی ممکن است تمایل به حرکت کردن را از دست بدهند و کم اشتها شوند. دامپزشک ممکن است برای تشخیص ذات الریه، به گرفتن رادیوگرافی (اشعه ایکس) و انجام برخی آزمایشات خون نیاز داشته باشد. سگ‌های مبتلا به ذات الریه معمولاً سرفه همراه با خلط دارند. پس ممکن است ترشحات غلیظ و تغییر رنگ یافته ای را بیرون بدهند. درمان پزشکی مانند مصرف یک دوره آنتی بیوتیک، همراه با چادر اکسیژن و مصرف مایعات برای موارد شدید بیماری تجویز می شود.

  1. سرفه های سرطانی

سرطان می تواند موجب سرفه کردن های سگ شود. هر چند سرطان ریه در این حیوانات بسیار نادر است. این بیماری در درجه اول در سگ هایی که در معرض آلودگی های محیطی مانند دود سیگار صاحبان خود هستند، دیده می شود. اگر سیگار می کشید، حتی اگر آن را به خاطر خودتان ترک نمی کنید، آن را به خاطر حیوان خانگی بیمار خود ترک کنید.

متاسفانه در صورت ابتلا به سرطان، ریه ها مکانی متداول برای گسترش آن یا متاستاز هستند. به عنوان مثال در یک سگ مبتلا به سرطان استخوان یا پستان، سرطان ممکن است به ریه ها هم سرایت کند. رادیوگرافی روش معمول تشخیص مشکلات سرطان است. با توجه به نوع سرطان، روش درمان هم متفاوت خواهد بود.

شاید برایتان جالب باشد بدانید: نکاتی در مورد تمیز کردن دندانهای سگ و گربه

سگ مسن کرم رنگ در حال سرفه کردن

متاسفانه در صورت ابتلا به سرطان، ریه ها مکانی متداول برای گسترش آن یا متاستاز هستند.

تشخیص درست، کلید حل سرفه کردن سگ !

همانطور که می بینید سرفه کردن سگ دلایل زیادی دارد که بسیاری از آنها با تعیین علت دقیق قابل درمان هستند. تا زمانی که با دامپزشک مشورت نکنید، نباید هیچ دارویی (از جمله داروهای انسانی) را به حیوان خانگی خود بدهید. زیرا مواردی وجود دارد که در آنها سرفه کردن مفید است و مهار آن می تواند به حیوان شما آسیب برساند.

جابجایی محل قلاده به بیشتر سگ ها کمک می کند تا کمتر سرفه کنند. نوع، مقدار و زمان مناسب برای ورزش کردن حیوان خود را پیدا کنید. سگ خانگی شما ممکن است از یک پیاده روی به مدت ۳۰ دقیقه به جای دویدن به مدت ۱۵ دقیقه، راضی تر باشد. شاید هم لازم باشد که حیوان از برخی از فعالیت های سنگین خود کناره گیری کند.

در روزهای گرم و مرطوب تابستان، بهتر است سگی که سرفه می کند، در جایی با هوای خشک و خنک باشد. اتاقی با تهویه مطبوع برای او عالی است. خوشبختانه بیشتر اینگونه موارد قابل درمان هستند. اگرچه ممکن است حیوان خانگی شما هرگز به طور کامل بهبود نیابد اما شما می توانید با کمک دامپزشک سگ خود، علائم سرفه را کنترل کرده و از او را در شرایط بهتری نگهداری کنید.

سخن پایانی

امیدواریم این مطلب در مورد علت صرفه کردن سگ ها و روش های حل این مشکل برایتان مفید بوده باشد. اگر سگ شما هم دچار سرفه های شدید است و علت آن را نمی دانید بهتر است در اولین فرصت به دامپزشک مراجعه کنید. چنانچه سوال یا نظری دارید نیز می توانید در بخش نظرات با ما و دیگران با اشتراک بگذارید.

منبع : PETMD

پت خرید را دنبال کنید :‌
1 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک‌گذاری

سحر یکی از نویسنده های فعال مجله پت خرید است که مطالعات زیادی در زمینه حیوان های خانگی و مخصوصا سگ و گربه داشته و تجربیاتش در این زمینه را با ما به اشتراک می گذارد. سحر به زبان انگلیسی علاقه مند است و با مطالعه مطالب به روز در مورد حیوان های خانگی، بهترین مطالب را گلچین کرده و ترجمه می کند

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x