تیر ۳, ۱۴۰۳
سگ حامله که به پهلو خوابیده است

بارداری سگ و مراقبت های لازم از سگ حامله

انتظار برای به دنیا آمدن توله سگ‌ هیجان‌انگیز است ولی درست مانند بارداری انسان‌ها، بارداری سگ ها هم می‌تواند گیج‌ کننده و پر از استرس باشد. اگر سگ شما حامله است یا اگر برنامه‌ریزی کرده‌اید که باردار شود، اطلاعات زیادی از علائم بارداری گرفته تا چگونگی مراقبت در طول دوران حاملگی سگ ماده در این مقاله از مجله پت خرید وجود دارد که لازم است آن‌ها را بدانید. نگهداری های لازم برای سگ حامله که به شما کمک می کند هم سلامت سگ را حفظ کنید و هم دوران بارداری بی دردسری را طی کنید.

مدت زمان بارداری سگ چه قدر است؟

وقتی برای باردار شدن سگ خود برنامه‌ریزی می‌کنید، باید طول دوران بارداری او را بدانید. دانستن مدت زمان بارداری سگ به زمان‌بندی آینده شما برای انجام کارهایی مثل انجام معاینه‎‌های دامپزشکی، معاینه‌های اورژانسی و از همه هیجان‌ انگیزتر برنامه‌ریزی برای زمان زایمان کمک می‌کند.

دوران بارداری سگ‌ها تقریبا ۶۳ روز یا حدود دو ماه طول می‌کشد. در این دوره‌ زمانی کوتاه اتفاقات زیادی رخ می‌دهد.

سگ حامله خوابیده روی تشک خواب مخصوص سگ

ماه اول بارداری

در ماه اول، تخمک‌های بارور شده به داخل رحم در محل رسیدن لولۀ فالوپ و رحم (Uterine horn) منتقل می‌شوند. در دیواره‌ رحم فرورفته، در آنجا لانه گزینی (اتصال جنین به دیوارۀ رحم) می‌کنند و رشدشان آغاز می‌شود. با تمام شدن ماه اول حاملگی سگ، دامپزشک می‌تواند صدای قلب جنین را تشخیص دهد.

ماه دوم بارداری

در ماه دوم سرعت رشد جنین سگ افزایش می‌یابد به طوری که به یک توله قابل تشخیص تبدیل می‌شود. پس از پایان ماه دوم بارداری سگ و شروع ماه سوم، توله سگ‌ها آماده به دنیا آمدن هستند. این به معنای این است که شما باید خود را برای به دنیا آمدن توله سگ های جدید آماده کنید.

پیشنهاد مطالعه: فواید لباس برای سگ

علائم حاملگی سگ

اگرچه تست‌های تشخیصی تنها راه برای تعیین حامله بودن سگ ها نیست اما جز دقیق‌ترین روش‌ها هستند. در ادامه نشانه‌های دیگری از باردار بودن سگ‌ها را توضیح داده‌ایم که می‌توانید در سگ ماده‌‌‌ای که به حامله بودنش شک دارید به دنبال این علائم بگردید.

 • افزایش اشتهای سگ حامله
 • سنگین شدن سگ
 • افزایش سایز نوک پستان‌‌های سگ

در اواخر دوره‌ی بارداری، سینه‌‌های سگ به طور قابل ملاحظه‌ای بزرگ می‌شود و حتی ممکن است از آن شیر ترشح شود. شکم شگ نیز بزرگ می‌شود و ممکن است هنگام راه رفتن به این طرف و آن طرف حرکت کند. وقتی زمان زایمان نزدیک می‌شود، شاید بتوانید حرکت نوزادان سگ در شکم مادر را ببینید یا حس کنید.

درباره نشانه اول باید بدانید که شرایط دیگری نیز وجود دارند که باعث تغییر در اشتها، افزایش وزن و متورم شدن شکم سگ می‌شوند. برای مطمئن شدن در این شرایط به دامپزشک مراجعه کنید تا آزمایش‌های مربوط به بارداری سگ  را انجام دهد.

شاید برایتان جالب باشد بدانید: فواید میوه برای سگ ها ؛ چرا باید میوه را در جیره غذایی سگ‌تان قرار دهید!

مراقبت های لازم از سگ باردار

زمانی که فهمیدید سگ شما حامله است باید نکاتی بدانید و رعایت کنید تا او در طول بارداری خود سالم بماند. در ادامه به این نکات اشاره خواهیم کرد.

تغذیه مناسب سگ در دوران بارداری

مهم‌ترین کاری که می‌توانید برای سگ باردار خود انجام دهید این است که مواد مغذی مناسب به او بدهید. اگر سگ تغذیۀ خوب و با کیفیتی داشته است و در وزن مناسب قرار دارد، در مرحله اول بارداریش در رژیم غذایی او تغییری ایجاد نکنید.

اگر سگ دارای تغذیۀ مناسبی نبوده است در این دوران تغذیۀ او توسط دامپزشک تعیین می‌شود. وقتی در اواخر هفته پنجم بارداری وزن سگ افزایش یافت، پیشنهاد می‌شود که میزان غذای او را به تدریج افزایش دهید. تا جایی که ۳۵ تا ۵۰ درصد بیشتر از همیشه غذا بخورد. سعی کنید وعده‌های غذایی سگ را زیاد کنید و در هر وعده میزان کمی غذا به او بدهید چرا که غذای زیاد باعث ایجاد ناراحتی در او می‌شود.

مطالعه مطلب تغذیه سگ باردار، چه غذاهایی برای سگ باردار مناسب است؟ حتما در این زمینه به شما کمک خواهد کرد.

دامپزشک در حال بازی با سگ

مراجعه منظم سگ حامله به دامپزشک

مراجعه منظم به دامپزشک باعث می‌شود سگ حامله شما در دوره بارداری خود سلامت باقی بماند. در زمانیکه سگتان را برای اطمینان از حامله بودن سگ و معاینۀ جنین‌ها نزد دامپزشک می‌برید، دامپزشک علائم بیماری، ناراحتی و عدم سلامت سگ را نیز بررسی می‌کند.

همچنین اگر سگ بدون برنامه‌ریزی باردار شده است، در این مراجعه‌ها می‌توانید برای اقدامات پیشگیرانه مانند عقیم سازی مشورت کنید تا در آینده دیگر با بارداری ناخواستۀ حیوانتان روبرو نشوید.

آمادگی برای به دنیا آمدن توله‌ها

حتما شما هم می‌خواهید که توله‌های سگتان تا آنجا که ممکن است راحت و بی‌دردسر به دنیا بیایند. بهترین راه برای تحقق این امر این است که یک جعبۀ زایمان مخصوص آن‌ها و مادرشان بسازید.

جعبه زایمان محیطی امن، گرم، راحت و تمیز برای سگ‌ است تا توله‌هایش را در آرامش به دنیا بیاورد. بهتر است این جعبه از سگ‌های دیگر دور باشد و در محیطی آرام قرار گیرد تا حریم خصوصی مادر تامین شود. به محض اینکه جعبه زایمان را خریدید یا خودتان آن را ساختید، زمانی را برای عادت دادن سگتان به محیط جعبه صرف کنید.

سگ‌ها به دنبال مکانی گرم و امن برای به دنیا آوردن توله‌های خود می‌گردند. اگر شما برای این خواسته آنها، محیط جعبه را از قبل به آنها معرفی نکنید، ممکن است او تصمیم بگیرد توله‌های خود را در جای دیگری مثل کمد لباس‌هایتان به دنیا بیاورد!

اگر اولین بار است که زایمان سگتان را تجربه می‌کنید، با دامپزشک درباره‌ نقشتان در طول زایمان مشورت کنید. همچنین درباره این موضوع مطالعه کنید و آگاهی بدست بیاورید.

شاید برایتان حالب باشد بدانید: نحوه مراقبت از توله سگ تازه متولد شده

لیست وسایل لازم برای به دنیا آمدن توله‌ها

 • روزنامه برای پوشاندن کف جعبه زایمان، به منظور تمیز کردن راحت‌تر جعبه
 • پادری حمامی که کف آن لیز نباشد، جهت قرار دادن توله‌ها بر روی آن پس از زایمان
 • حوله‌هایی تمیز و خشک برای پاک کردن بدن توله‌ها
 • دستمال توالت برای تمیز کردن
 • دماسنج برای اندازه‌گیری دمای بدن سگ، قبل از زایمان
 • نخ دندان بدون موم (نازک و بدون طعم) برای بستن بندناف توله‌ها
 • قیچی تمیز برای بریدن بندناف
 • یک پد گرم یا یک تشت آب گرم برای گرم نگه داشتن توله‌ها (بسیار مراقب باشید بیش از اندازه گرم نباشد.)
 • ید برای تمیز کردن شکم توله‌ها بعد از بریدن بندناف و با دقت بریدن انتهای آن
 • ترازوی بچه با مقیاس اونس یا گرم
 • شماره تلفن همراه دامپزشک و شماره نزدیک‌ترین کلینیک اورژانس حیوانات

در ادامه نیز مطالعه اصول تغذیه و نگهداری توله سگ های زیر ۱ ماه به شما کمک خواهد کرد.

سخن پایانی

دوران بارداری سگ ها همراه با تلخی ها و شیرینی های بسیاری خواهد بود. امیدواریم اگر سگ شما در دوران حاملگی به سر می برد، زایمان خوبی را داشته باشد و توله های زیبایی به دنیا بیاورید. چنانچه شما نیز نظر، پیشنهاد و یا تجربه ای در این زمینه دارید در بخش کامنت ها با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

پت خرید را دنبال کنید :‌
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محیا
5 سال قبل

عالی بود ممنون

1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x