اردیبهشت ۳۱, ۱۴۰۳

آموزش حرف زدن به طوطی و پرنده ها

آیا همه طوطی ها حرف می زنند؟

از هر هزار کاسکو، هر هزار تا توانایی حرف زدن و یادگیری دارند. یکی از سوالات رایج این است: آیا پرنده من توانایی حرف زدن دارد؟ حتی پرنده شما اگر وحشی باشد، اگر حوصله داشته باشید و با آرامش با طوطی خود برخورد کنید. بالاخره روزی (شاید حتی پس از ۲ سال) به حرف می آیند. فقط کافیه به شما اطمینان کامل پیدا کنند.

جالب است بدانید که حتی طوطی های بسیار کوچکی مانند مرغ عشق ها هم توانایی یادگیری چند کلمه را دارند. اما بهتره این پرندگان کوچک مثل عروس هلندی را به صورت جفت نگهداری کنید. چون ارزش سرو کله زدن برای یادگیری کلمات را ندارند. اگر دوست دارید به پرنده و طوطی خود آموزش حرف زدن بدهید، در این مقاله از مجله پت خرید نکات ساده و کاربردی که کمک می کند پرنده شما به مرور شروع به حرف زدن کند را آموزش خواهیم داد. با ما همراه باشید.

 

چگونه به طوطی سخن گفتن و حرف زدن بیاموزیم؟

اگر می خواهید پرنده شما سخنگو باشد می بایست مانند یک مربی با پرنده تان رفتار کنید، این کار کمی وقت گیر و دشوار است زیرا احتیاج به صبر و حوصله دارد. عده ای به خاطر آنکه پول داده اند و یک پرنده خریداری کرده اند توقع دارند پرندشان سخنگو باشد و کلی حرف بزند یا بلافاصله جملات و کلمات را یاد بگیرد! شما اگر وقت و حوصله کافی ندارید و دوست دارید یک پرنده سخنگو (مثلا کاسکو) در خانه داشته باشید، باید پول بیشتری خرج کنید.

اما در عوض پرنده ای که گران تر قیمت است بیش از ۵۰ کلام حرف میزند و جمله می گوید. کاسکوهایی که هنوز صحبت کردن یاد نگرفته اند و شما آنها را با قیمت هایی پایین تر خریداری کرده اید هم تقریبا همان استعداد را برای یادگیری دارند فقط نیاز به تمرین و آموزش صحیح دارند.

اگر کاسکوی شما قدری وحشی است ناراحت نباشید زیرا بالاخره روزی مطمئن میشود که شما دوست و صاحب او هستید پس از آنکه اطمینان کامل به شما پیدا کرد و به دلخواه نزد شما آمد یعنی آمادگی کامل برای یادگیری کلمات دارد.

جالب است بدانید: جلوگیری از حمله طوطی‌های کاکادو به مهمانان

تشویق کردن پرنده در زمان حرف زدن

بهترین کار این است که آموزش را با کلمات ساده و کوتاه شروع کنید. کلمات را باید بارها و بارها، با یک لحن مشخص، تکرار کنید. وقتی پرنده‌تان سعی کرد آن کلمه را تقلید کند، حتی اگر در این تقلید کلمه مبهم باشد و واضح بیان نشده باشد، فورا به او جایزه بدهید. جایزۀ او می‌تواند یک تشویق کلامی یا خوراکی باشد. اگر برای تشویق پرنده‌تان می‌خواهید به او خوراکی دهید، باید چیزی را انتخاب کنید که جز زمان تشویق دیگر پرنده از آن نخورد.

اگر پرنده‌تان آجیل دوست داشته باشد، تکه‌های بادام برای این کار خیلی خوب است، چون کوچک است و خوردن آن زود سیرش نمی‌کند. همچنین می‌توانید برای تشویق کمی سر او را نوازش کنید، البته پرندۀ شما باید از این کار خوشش بیاید.اگر پرنده‌تان هر بار که سعی می‌کند کلمه را بیان کند، بلافاصله تشویقی بگیرد، شنیدن کلمه و گرفتن جایزه را به هم ربط می‌دهد و بیشتر سعی می‌کند که کلمه را بگوید تا زودتر و بیشتر جایزه بگیرد.

بعضی پرنده‌ها حتی می‌توانند یاد بگیرند که هر کلمه در چه نوع متنی به کار می‌رود. او برای این کار، محیط اطرافش را به جایزه‌ای که می‌گیرد ربط می‌دهد. این روش نمونه‌ای از آموزش به شیوۀ تقویت مثبت است که برای آموزش رفتارها و کارهای جدید به حیوانات به کار می‌رود.با گذر زمان و تمرین زیاد، بالاخره پرندۀ شما یاد می‌گیرد که بدون شنیدن کلمه، آن را تکرار کند.

 

بهترین زمان روز برای آموزش به طوطی ها

کاسکوها همیشه حوصله حرف یاد گرفتن ندارند شما باید بدانید که کاسکوتون چه زمانی سر و حال است. بهترین زمان صبح و عصر است کاسکوها در طبیعت هم صبح ها و عصرها در دسته ها و گروه های کوچک به جستجوی غذا می روند و آن هنگام خیلی سرو صدا می کنند. اما ساعات ظهر و شب بیشتر ساکت هستند.

 

تکرار کلمات برای یادگیری طوطی

یکی از نکات کلیدی برای آموزش حرف زدن به طوطی و پرنده های دیگر تکرار کلمات است. شما باید بدانید چه موقع کاسکو حواسش به شماست آن هنگام باید باهاش شروع به حرف زدن بکنید مثلا بگویید: سلام عزیزم. فاصله شما نباید زیاد نزدیک باشه به قفس یا محلی که کاسکو در آنجاست تا کاسکو بدون هیچ استرسی و با حواس جمع به حرف شما گوش دهد شما باید یک جمله یا کلمه را بارها و با صدای دلنشین تکرار کنید، همان کلمه یا جمله را به اشکال مختلف بگویید مثلا یکبار آرام یک بار آرامتر و یا با صدای بلندتر و مهربانانه.

 

شاید برایتان جالب باشد بدانید: علائم بیماری پرندگان ؛ مریضی پرنده های زینتی را چگونه تشخیص دهیم

 

توجه به اخلاق کاسکو و طوطی

یادتون باشه که کاسکوها مانند انسانها رفتارها و اخلاق های متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند، اینجانب یک کاسکو داشتم که فوق‌العاده رام و اهلی و حرف گوش کن بود اما علاقه چندانی به حرف زدن نداشت، اما من با این وجود بسیار دوستش داشتم، اما متاسفانه یک روز بد پنجره باز بوده و هنگامی که من خانه نبودم رفته… کاسکوهایی را دیدم که اجازه نمی دهند کسی بهشان دست بزند اما چندین کلام صحبت می کنند!

پس به این نتیجه می رسیم که آموزش حرف زدن در پرنده ها ربط خیلی زیادی به رام بودن و اهلی بودن آنها ندارد. گفتنی است مرغ میناهای سخنگو هم گاه با آنکه بیش از ۵۰ کلمه را یاد گرفته اند اما باز وحشی هستند و اگر کسی انگشت دستش را به آنها نزدیک کند ضربات نسبتا دردناکی وارد می کنند!

 

آیا صدای ضبظ شده برای آموزش حرف زدن پرنده ها مناسب است؟

عده ای برای آموزش حرف زدن به پرنده صداهای از قبل پر شده بر روی نوار کاست یا سی دی را برای پرنده می گذارند، این کار تاثیر چندانی ندارد و تجربه نشان داده که پرنده تمایل چندانی برای تقلید صدای از پیش ضبط شده ندارند. پرنده سخنگوی شما کاسکو باشد یا مرغ مینا و… دوست دارد از خود شما کلمات را آموزش ببیند.

 

پرنده های سخنگو چه کلماتی را زودتر یاد می گیرند؟

تا جایی که من دیدم و شنیدم همه پرنده های سخنگو هر واژه ای را که بخواهند می توانند آموزش ببینند و یاد بگیرند. اما شما برای شروع آموزش حرف زدن پرنده از این کلمات استفاده کنید:

 • بیا
 • بدو بیا
 • بابا
 • بیا بابا
 • بوس بده
 • سلام
 • کاسکو جان
 • عزیزم
 • الو
 • حالت خوبه
 • و…

پس از یادگیری می توانید چند کلمه را با هم ترکیب کنید جمله ای مانند: سلام عزیزم بیا بوس بده بابا!! را تمرین کنید، پرنده شما بعد از یادگیری کلمات با کمی تلاش جمله را هم با موفقیت خواهد گفت. در این میان کلماتی هم که در خانه زیاد تکرار می شوند مانند نام صاحب خود و نامهای اعضای خانواده را هم به خوبی به خاطر می سپارد.

شاید برایتان جالب باشد: دلایل ترسیدن برخی از طوطی‌ها و نحوه از بین بردن آن

 

سخن پایانی

به‌طور کلی می‌توان گفت که هر پرنده‌ای با شنیدن مکرر کلمات و جملات یاد می‌گیرد که حرف بزند. ولی بعضی پرنده‌ها را خیلی سخت می‌شود آموزش حرف زدن داد  و وادار به حرف زدن کرد. بعضی پرنده‌ها، مثل کاسکو (African grey parrots) و طوطی آمازون (Amazon parrots) و مرغ مینا (Mynah birds)، به توانایی‌شان در حرف زدن مشهورند. ولی بعضی دیگر هیچ وقت یاد نمی‌گیرند که حرف بزنند. به هر حال، بیشتر نژادهای پرندگان می‌توانند با تمرین کافی حرف بزنند، حتی اگر فقط در حد چند کلمه باشد.

 

پت خرید را دنبال کنید :‌
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک‌گذاری
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رسول
رسول
2 سال قبل

واقعا میشه مرغ عشق رو هم سخنگو کرد؟ تا چه حد میتونن حرف بزنن؟ توی پت پرس هم در مورد حرف زدن مرغ عشق خوندم، ولی واقعا چقدر باید تایم گذاشت تا سخنگو بشه؟

پت خرید
مدیر
2 سال قبل
پاسخ به  رسول

حرف زدن مرغ عشق کار خیلی سختی هست ولی غیر ممکن نیست. شاید لازم باشه یک تا دو سال با پرنده تمرین کنید

2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x