یورکشایر تریر

سگ نژاد یورک شایر تریر ( Yorkshire Terrier ) از دسته سگهای بسیار زیبای عروسکی می باشد که از لحاظ قیمتی نیز در سطح بالایی قرار دارد. بی شک آرزوی هر علاقه مندی برای نگهداری سگ‌های عروسکی داشتن این نژاد است.
نژاد یورک شایر تریر یک سگ دست آموز بسیار شیک است که از زمان ملکه ویکتوریا و یا حتی قبل ازآن شناخته شده بود. برای اولین بار درسال ۱۸۶۱ در انگلستان تحت عنوان Borken- haired- Scotch Terrier به معرض نمایش قرارگرفت.

اما در سال ۱۸۷۰ نام یورک شایر تریر بر آن اطلاق گردید. اعتقاد براین است که این نژاد دراثر آمیختگی نژادهای اسکاتلندی وانگلیسی در قرن نوزدهم بوجود آمده است. در اولین نمایشگاهی که از این نژاد در سال ۱۸۷۲ در آمریکا ترتیب یافت این نژاد ازلحاظ وزن به سه گروه زیر ۵/۲ کیلوگرم . ۵/۲ کیلوگرم و بالاتر از ۵/۲ کیلوگرم تقسیم گردید.

تاریخچه

این نژاد سگی دست آموز و شیک است که از زمان ملکه ویکتوریا و یا حتی قبل از آن شناخته شده است. برای اولین بار در سال 1861 در انگلستان و تحت عنوان Broken Haird Scotch Terrier به معرض نمایش در امد . در سال 1870 نام یورکشایر بر آن اطلاق گردید. اعتقاد بر این است که این نژاد در اثر آمیختگی نژادهای اسکاتلندی و انگلیسی در قرن 19 به وجود آمده است. اولین بار در سال 1872 در آمریکا به معرض نمایش گذاشته شد. 

 

خلق و خو

سگ نژاد یورک شایر تریر بر خلاف جثه کوچکش سگ شجاعی است. پر انرژی ، باهوش و سرزنده. نسبت به صاحبش باوفا است اما به غریبه ها اعتماد نمی کند. نسبت به سایر سگها و حیوانات حات تهاجمی دارد و بطور کلی خلق و خوی تریرها را حفظ کرده است. این نژاد به مراقبت و توجه زیادی نیاز دارد. یورکشایر تریر سگ شیرینی استو به پارس کردن علاقه زیادی دارد که البته می توان به راحتی او را از این کار منع کرد.

 

مشکلات سلامتی

برخی از آنها در سنین پایین دچار پوسیدگی دندان می شوند. مشکل در هضم غذا ، فرم غیر طبیعی استخوان جمجمه که در آن اندازه جمجمه از 20 س.م کمتر می شود. معمولاً ماده ها زایمان مشکلی دارند در تغذیه آنها از غذای خشک استفاده کنید تا دندانهایشان سالم و تمیز باقی بماند. باید بطور منظم برای چک کردن به دندان پزشک مراجعه کرد تا از عفونت و ریختن دندانها جلوگیری شود.

 

شرایط نگهداری

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب می باشد. در خانه فعال و پر جنب و چوش است ونیازی به حیاط ندارد. نسبت به هوای سرد حساس می باشد و مکانهای گرم را ترجیح می دهد.

 

فعالیت بدنی

این نژاد به فعالیت بدنی زیادی نیاز ندارد اگرچه برخی تمرینها و بازیهای منظم آنرا خوشحال و سرحال نگاه می دارد.

 

آراستن

شانه و برس کشیدن روزانه و منظم ضروری می باشد. موهای بالای سر را معمولاً با یک ربان می بندند. دندانها باید بطور منظم تمیز شوند. ریزش مو در این نژاد کم و بسیار کم می باشد.