ژرمن شپرد

سگ نژاد ژرمن شپرد ( German Shepherd ) در دنیا  یکی از بهترین سگ های پلیس و نظامی هستند و در همه دوران ها به دلیل رفتار و ساختار بدنی ممتازشان در بین سایر نژادها مورد انتخاب قرار گرفته اند. سگ های اصیل ژرمن شپرد German Shepherd ) سگی قوی ، ورزیده ، باهوش ، باوفا و محافظ است که برای کارهای مختلف از جمله گله داری، نگهبانی، همراه خانواده، و جستجو و نجات مناسب است.نژاد ژرمن شپرد German Shepherd ) دومین نژاد محبوب در آمریکا و چهارمین نژاد محبوب در دنیا است در واقع جزء محبوب ترین نژاد ها محسوب میشود. رنگ در سگهای ژرمن شیپرد German Shepherd ) متفاوت است ولی معمولا به رنگ سیاه و طلایی ، مشکی و سفید دیده میشود.

تاریخچه

آغاز و شروع پرورش سگ ژرمن شپرد German Shepherd ) در سال 1899 و توسط افسر آلمانی مکس استفانیتز بوده است. ترکیب شیفر و سگ مزرعه با هدف گله داری باعث توسعه ژرمن شپرد German Shepherd ) شد و این نژاد خیلی زود به عنوان سگ کاری شناخته شد.متحدان فهمیدند که این سگ یک قهرمان است و در جنگ ها از آن به عنوان سگ نجات استفاده میکردند. این سگ قوی ، مطیع و توانایی آموزش دیدن خیلی سریع دارد و امروزه به عنوان سگ پلیس و مراکز نظامی در عملیات های جستجو و نجات مورد استفاده قرار میگیرد. این سگ به عنوان یک ستاره سینما هم درخشیده است و توانسته در فیلم های مختلف همچون بتمن حضور پیدا کند و توجه هزاران هزاران نفر را به خود جلب کند.

خلق و خو

از ژرمن شپرد ها اغلب بعنوان سگ کار استفاده می شود. ژرمن شیپرد سگی باهوش ، نترس ، مشتاق ، شجاع ، شاداب و بیقرار برای آموختن است. به شجاعت و وفاداری شهرت دارد. سگی است جدی و به نظرمی رسد مقداری از هوش خود را از انسان به ارث برده است! استعداد بسیار خوبی در آموختن دارد. آنها خیلی دوست دارند که همیشه نزدیک اعضای خانواده باشند و بلعکس از غریبه ها دوری می جویند. ژرمن شیپرد سگ اجتماع دوستی است و نباید او را برای مدت طولانی تنها گذاشت. تنها زمانی پارس می کند که لازم باشد. شمه قوی در محافظت ونگهبانی دارد و بهتر است که از سنین پایین به آن آموزشهای اختصاصی داده شود. با حیوانات دیگر کنار می آید و با کودکان بسیار مهربان است. به راحتی می توان آنه را برای اهداف گوناگون اعم از سگ گله ، سگ نگهبان ، سگ پلیس ، راهنمای نابینایان ، ناجی و سگ ارتش تعلیم داد.

 

مشکلات سلامتی

مشکلات کپل ( باسن) و آرنج در آنها شایع است بنابراین قبل خرید توله سگ از سلامت والدین نسبت به این بیماری اطمینان حاصل نمایید. بیماریهای خونی ، مشکلات هضم غذا ، صرع ، اگزما و کوتاه ماندن اندام قابل ذکر می باشد

 

شرایط نگهداری

برای زندگی در آپارتمان مناسب است به شرطی که به آن اجازه فعالیت بدنی روزانه داده شود. در داخل خانه آرام است اما یک حیاط بزرگ برای زندگیش مناسب خواهد بود.

 

فعالیت بدنی

فعالیت و جست و خیز رادوست دارد. گاهی اوقات به تعلیم و آموزش علاقه نشان می دهد و از کشتی گرفتن و مبارزه لذت می برد

 

آراستن

ریزش مو در این نژاد خصوصاً در فصل ریزش مو زیاد می باشد. شانه کردن روزانه مناسب است. نباید آنها را زیاد استحمام کرد. شستشوی دو بار در سال کافی است تا از خشک شدن و از بین رفتن روغن طبیعی پوست جلوگیری شود