لابرادور رتریور

سگ نژاد لابرادور رتریور ( Labrador Retriever ) داراي دو نوع آمريكايي و انگليسي مي باشد كه از لحاظ ظاهر متفاوتند. نوع انگليسي آن بزرگتر ، سنگينتر و با موهاي زبرتر مي باشد. نوع آمريكايي آن بلندتر و باريكتر است. لابرادور سگي است عضلاني ، محكم و استوار كه طول آن مقداري بيش از ارتفاعش است. داراي پوشش خارجي مضاعف و ضد آب مي باشد. موها صاف ، كوتاه و زبر و بدون حالت است و در رنگهاي زرد ،‌ مشكي و شكلاتي يافت مي شود. لابرادور داراي جمجه پهن ، بيني ضخيم و دندانهاي منظم و گردن قدرتمند است. چشمها به رنگ مشكي و بلوطي و گوشها متوسط و آويزان مي باشند.

 

تاریخچه

سگ نژاد لابرادور رتریور نخستين بار در 1830 از آمريكائي شمالي به اروپا آمد. نخست مورد استفاده ماهيگيران بود. نخست به عنوان يك سگ شكاری عالي و شناگري ماهر و امروزه نيز به عنوان سگ راهنماي نابينايان مورد استفاده قرار مي گيرد 

 

خلق و خو

سگ نژاد لابرادور رتریور براحتی تربيت مي شود و با بچه ها رفتار خوبی دارد . لابرادور ها علاقه شدید به آب و شنا کردن دارند.

 

مشکلات سلامتی

در کل نژاد لابرادور ها سگ های سالمی محسوب میشوند اما موارد و مشکلاتی که بیشترین گزارش را داشتند عبارتند : مشکلات مفصلی مانند جابجایی مفصل لگن و آرنج و بعضی مشکلات چشمی مانند آتوپی قرنیه.

 

شرایط نگهداری

نيازمند تمرين و تحرك زياد و برس كشيدن منظم روزانه است . مي تواند به عنوان حيوان دست آموز درون منزل نگهداري شود.
این نژاد نیاز به تمرین و پیاده روی های روزانه دارد - امکان نگهداری لابرادور ها در آپارتمان در صورتی که تمرین های روزانه انجام شود وجود دارد.

 

فعالیت بدنی

لابرادورها سگهاي پر انرژي ، عاشق كار و بازی اند و به ورزش و فعاليت بدني زياد نياز دارند. اشتهاي بسيار خوبي دارند و بايد به حد كافي تحرك داشته باشند تا فربه نشوند

 

آراستن

آراستن موهاي كوتاه ، صاف و مضاعف آن آسان مي باشد. به برس زدن و شانه كشيدن منظم نياز دارد. استحمام و استفاده از شامپو خشك تنها در مواقع ضروري پيشنهاد مي شود. ريزش مو دراين نژاد متوسط مي باشد.