سبد خرید

محصولی به سبد اضافه نشده

علت بوی بد دهان گربه چیست؟

مترجم :

یکی از مشکلاتی که اکثر صاحبان گربه با آن مواجه اند بوی بد دهان گربه شان است. سوال صاحبان حیوانات خانگی در این زمینه بسیار زیاد است.
در بعضی از موارد این بوی بد دهان گربه موجب کاهش پیوند بین گربه با صاحبش شده، بعضی اوقات این موشکل موجب دوری کردن صاحب از گربه خود شده و این امر باعث اثر منفی در رابطه بین گربه و صاحبش ایجاد خواهد کرد.

 

علل و دلایل مختلفی برای بوی بد دهان گربه وجود دارد. بعضی اوقات این بوی بد ممکن است به سادگی برطرف شود و یا ممکن است بدلیل بیماری های خاص باشد. باید بگوییم در بعضی موارد بوی بد دهان گربه میتواند طبیعی باشد و در برخی موارد میتواند غیر طبیعی باشد.


بعضی از صاحبان گربه آنقدر حساس هستند که حتی بوی طبیعی گربه نیز برایشان آزار دهنده است. اگر برای شما سوال است که بوی بد دهان گربه شما طبیعی است با خیر، باید حداقل یکبار به دامپزشک مراجعه کنید.دامپزشکان روزانه چندین گربه را معاینه میکنند و با بوی غیر طبیعی دهان آنها کاملا آشنا هستند. اگر این بوی بد طبیعی نباشد دامپزشک به دنبال علت و عوامل اینجاد کنند آن میگردد و در صورت لزوم درمانهای لازم را انجام میدهد.
عوامل ایجاد کننده بوی بد دهان گربه معمولا به دو دسته تقسیم میشوند.

 

علل داخلی حفره دهان :
از علل داخل حفره دهان میتوان به التهاب لثه، زخم های دهان، جرم های دندانها، بیماری های دندان و بافتهای اطراف آن ، تومور های دهانی، عفونت پوست اطراف دهان، وجود جسم خارجی در حفره دهان اشاره کرد.


علل خارجی حفره دهان :
از علل خارجی حفره دهان نیز میتوان به بیماری های خود ایمن مانند نارسایی کلیه، پمفیگوس، بیماری قند پیشرفته، سرطان های معده، پس زدن محتویات معده به مری، خوردن غذای فاسد، بیماری های تنفسی اشاره کرد.


جهت جلوگیری از ایجاد بیماری های دهان و دندان میبایست اقدامات پیشگیران مثل مسواک زدن و استفاده از تشویقی های مخصوص بهداشت دهان و دندان گربه صورت بگیرد.باید گربه خود را از سنین پایین به مسواک زدن عادت دهید. استفاده از دهان شویه کلرهگزدین نیز برای بهداشت دهان و دندان ها بسیار مهم است.
یکی از مهمترین علل بوی بد دهان گربه وجود جرم بر روی دندان هاست که میتوان با رعایت بهداشت و مسواک زد از تجمع جرم بر روی دندان ها جلوگیری شود.
بوی زیاد دهان گربه طبیعی نیست اما بوی موقتی بعد از خوردن گوشت و ماهی غیر عادی نیست. بعضی اوقات خوردن پروتئیین زیاد باعث بوی بد دهان میشود.اگر گربه شما گوشت نخورده و دهانش بوی بدی میگردد.


ما در اینجا مواردی که بدون مراجعه به دامپزشکی برای شما قابل تشخیص است را ذکر میکنیم :

  • اگر گربه دچار ریزش بزاق باشد : اگر گربه شما دارای ریزش براق دهان است ممکن است به عفونت های دهان یا بیماری های لثه مبتلا باشد.
  • اگر دندان های گربه لکه دار است : در این حالت میتوان بوی بد دهان را به دلیل پلاک های دندانی دانست.
  • اگر دهان گربه زخم است : در این حالت احتمال دارد زخم دهان عفونی باشد.
  • اگر گربه شما استفراق می کند: در این حالت ممکن است گربه دچار مشمل گوارشی باشد.

یادداشت دیدگاه

شما میتوانید نظر خود را دررابطه با مقاله علت بوی بد دهان گربه چیست؟ بیان کنید.

برای ثبت نظر وارد شوید

شما اولین نفری باشید که نظر خود را ثبت می کنید.